| Processor | Intel N100 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 11.6 Inch Display | |
| Graphics Card | Integrated UHD Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 4GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 256GB PCIe NVMe M.2 2230 (SSD) | |
| Battery | 3-cell, 42 WHr Long-life Fast Charge Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | HP Pro x360 Fortis 11 G11 |
|---|---|
| Model | Pro x360 Fortis 11 G11 |
| Price | Tk 125,028 |
| Brand | HP |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX211 (2x2) |
|---|
| Display Type | HD BrightView LED SVA 250-nit touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
|---|---|
| Display Size | 11.6 inch |
| Display Resolution | 768 x 1366 Pixels |
| Webcam | Built-in user-facing 720p HD |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 11.7 x 8.02 x 0.84 in |
|---|---|
| Body Weight | 3.24 Ibs |
| Body Build | Aluminum-magnesium alloy |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel N100 Processor |
| Ram | 4GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB PCIe NVMe M.2 2230 (SSD) |
| Graphics Memory | Integrated UHD Graphics |
| Battery Type | Long-life Fast Charge Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell, 42 WHr Long-life Fast Charge Battery |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX211 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 Combo WLAN |
| USB | USB Type-A |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Full-sized spill and pick resistant keyboard, Clickpad with multi-touch gesture support - With pen cradle - For 2nd Camera |
This Laptop Processor is Best.
Display: 14.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 32GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell 53.8Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7640HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-12650H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2K IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 57Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Pop!_OS 22.04 LTS
Battery: 53Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.2K IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.1 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 70 Wh Li Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 55Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7530U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →